Wielkanoc

Wkrótce Wielkanoc

Witajcie Truskaweczki w poniedziałkowy poranek, w tym tygodniu poznamy wielkanocne zwyczaje i wspólnie  postaramy się przygotować do świąt. Wszyscy zapewne czekacie  na wielkanocnego zajączka,  więc zapraszamy do zabawy, musimy dobrze się do tej wizyty przygotować.

Na początek  poproście rodziców o przeczytanie opowiadania „Bajeczka Wielkanocna”  A. Galicy.

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
– Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
– Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.
– Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
– Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
– Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
– Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
– Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
– Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
– Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.
A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.
Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
– Co to? Co to? – pytał Zajączek.
– Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
– To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W Wielkanocny poranek
Dzwoni dzwonkiem Baranek,
A Kurczątko z Zającem
Podskakują na łące.
Wielkanocne Kotki,
Robiąc miny słodkie,
Już wyjrzały z pączka,
Siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc
Wierzbę pytają.

Odpowiedzcie na pytania: Co robiło słonko? Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, trzecie … ?  Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka? Już wiecie jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami.

A teraz  obejrzyjcie  reportaż o wielkanocnych zwyczajach ludowych

Prawda to, czy fałsz?
Umówcie się jak będziecie symbolizować  prawdę, a jak fałsz.

Na Wielkanoc: Ubieramy choinkę, święcimy palmy, malujemy talerze, malujemy jajka, zapalamy znicze, pieczemy baby i mazurki, święcimy pokarm, dzielimy się opłatkiem, oblewamy się czerwoną farbą, chodzimy na pasterkę, do koszyczka wkładamy kurczaka, oblewamy się wodą, chodzimy na pasterkę, do koszyczka wkładamy baranka, w niedzielę stukamy się czekoladowymi zajączkami, palmy robimy ze świerku,  do koszyczka wkładamy bombkę…

Teraz czas na puzzle:

Pokoloruj wielkanocny obrazek wg wzoru:

Wielkanocna mozaika:

Matematyczne puzzle:

Wielkanocny  pamiętaczek:

Zabawy badawcze: w roli głównej jajko

Skoro jajko jest tak ważne w Święta Wielkanocne, to trzeba je dokładnie zbadać. Poproście o pomoc kogoś dorosłego.

Z czego składa się jajko?  Potrzebne będą dwie filiżanki lub małe kubeczki. Wystarczy rozbić jajko i zajrzeć do środka, spróbujcie oddzielić  żółtko od białka i zbadać konsystencję. Jakie jest? Lepkie, wodniste, jaki ma zapach?  A co można zrobić z białka, a co z żółtka? Tak ,już wiecie… Smaczny kogel mogel z  żółtka i pyszną bezę z białka.

Które jajko ładniej tańczy? Potrzebujecie dwa jajka: gotowane i surowe. Zakręćcie ostrożnie oba jajka i obserwujcie, które z nich kręci się dłużej i szybciej.

Czy jajko może w wodzie spacerować ? Potrzebny będzie przezroczysta  wysoka szklana do napojów, surowe jajko i sporo soli kuchennej.  Teraz na dno włóżcie surowe jajko i wlejcie chłodnej wody z kranu do połowy  szklanki,  obserwujcie jajko. Nic się nie dzieje? Kolejny krok to stopniowe dosypywanie do wody  soli, na początek 10 łyżeczek. Czy wasze jajko podniosło się do góry? Spróbujcie  ponownie dosypać  soli i dolać jeszcze wody. Jajko powinno podnosić się do góry  i spadać na dno.

Czy jajko może być jak z gumy? Dowiecie  się, jeżeli dzisiaj włożycie jedno surowe jajko do szklanki z octem, a po dwóch dniach (w środę) zaobserwujecie   działanie octu na skorupkę jajka. Dalsze badania jajka środę. Jak zajrzeć do środka gumowego jajka? Oczywiście, za pomocą latarki lub lampki. Czy gumowe jajko może urosnąć? Dowiecie się, jak  delikatnie umieścicie jajko w szklance z wodą. Wspaniałej zabawy z jajkiem.

Zabawy plastyczne:

A na koniec karty pracy dla wytrwałych: