Zainteresowania muzyczne dzieci

ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ MUZYCZNYCH DZIECKA

Muzyka, jako jedna z dziedzin sztuki odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka zarówno dziecka jak i dorosłego. Stanowi pewien rodzaj odprężenia psychicznego, wzbogaca doświadczenia, wpływa na wszechstronny rozwój osobowości, rozwija uczucia, wyobraźnię, dostarcza dużo radości i piękna. Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzane
w świat muzyki. Tę ważną rolę w rozwijaniu zamiłowań i zainteresowań muzycznych u małych dzieci odgrywają rodzice.

Dziecko – jak pisze E. Souriaill  „nosi w sobie muzykę spontaniczną, która chce się ujawnić. Jeżeli pomożemy rozwinąć muzykę, która jest w nim, uczynimy je nie tylko istotą lepszą i szlachetniejszą, lecz również bardziej szczęśliwą”.

Muzykalność u dzieci nie jest zjawiskiem prostym. Składa się na nią wiele zdolności – między innymi, słuch, pamięć, uwaga, wyobraźnia, inteligencja. Muzyczne zamiłowania, zainteresowania i potrzeby wymagają długoletniego rozwijania, a zależne są od zainteresowań (zamiłowań) preferowanych przez rodziców. Od ich wrażliwości zależy rodzaj kontaktu dziecka ze światem muzyki.

Dzieci nastawiają się na słuchanie tego rodzaju muzyki, jaką się słucha w domu rodzinnym. Muzykowanie kształci wzrok, słuch, logikę myślenia, a opanowanie gry na instrumencie wymaga zręczności czysto fizycznej.

Wykazano, iż rodzice tworzą odpowiedni klimat do rozwoju muzycznego, gdy prezentują następujące postawy:

• radość, gdy widzą aktywność muzyczną dziecka;
  • podziw i zachwyt, gdy dziecko tańczy i śpiewa;
  • pozwalanie na spontaniczną grę na instrumentach;
  • mobilizacja do grania;
  • wspólne śpiewanie lub granie;
  • organizowanie wyjść na koncerty, audycje filharmoniczne oraz przedstawienia operowe.
  • wyposażenie domu w płyty, kasety.
  • wspólne z dzieckiem tworzenie prostych instrumentów perkusyjnych.

Dobrze jest gdy dziecko ma możliwość kształtowania swoich zainteresowań muzycznych
w domu poprzez tradycje rodzinne, obecność instrumentu muzycznego i oczywiście postawę rodziców wobec muzyki. Rola rodziny w rozwoju dziecka uzdolnionego muzycznie jest ogromna. Często wręcz kluczowa, gdyż to od rodziców zależy czy dostrzegą predyspozycje muzyczne dziecka i znajdą w sobie tyle siły i wytrwałości by kształcić je zgodnie
z uzdolnieniami muzycznymi.

Naturalna muzykalność dziecka i fakt, że muzyka otacza dziecko każdego dnia jego życia, to wystarczająca podstawa do nowych przemyśleń dotyczących kontaktów dziecka
z muzyką i do nowych działań pedagogicznych, jakie z tych przemyśleń powinny się zrodzić.

Muzyka pobudza wszystkie obszary rozwoju dziecka, zarówno ten intelektualny, społeczny, emocjonalny, motoryczny, jak również językowy, w tym naukę czytania i pisania. Jest ona łącznikiem między ciałem a umysłem i pozwala im harmonijnie współpracować.

Panie z grup Jabłka i Wisienki

Bibliografia:

1.Pozytywny wpływ muzyki na rozwój dziecka https://cms1files.superszkolna.pl/sites/662/cms/szablony/13623/pliki/muzykajustynaschroder.pdf

2.M. Suświłło, Psychopedagogiczne uwarunkowania wczesnej edukacji muzycznej, Olsztyn 2001r.

3. J. Wierszyłowski, Psychologia muzyki, Warszawa 1981r

4. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka    https://www.edziecko.pl/edziecko/7,133522,21180869,jak-muzyka-wplywa-na-rozwoj-dziecka.html

5.Rola rodziców i nauczycieli w wychowaniu przez sztukę https://www.profesor.pl/mat/na7/na7_u_chmielewska_030804_1.php?id_m=5927