Zabawy na piątek

Dzisiaj jest dzień specjalnych wyzwań. Sprawdźcie swoją wiedzę, losujcie pytania, odpowiadajcie na nie, wykonajcie różne zadania i zdobywajcie punkty Za każde dobrze wykonane zadanie nagrodą jest 1 punkt (punktami mogą być plastikowe nakrętki od butelek lub znaczki wykonane wg własnego pomysłu).

Przyrodnicza familiada – konkurs z zagadkami

1.Do śmietnika jakiego koloru wrzucamy szkło/

papier/plastik/ bioodpady?

2.Co trzeba zrobić, żeby było czysto wokół nas?

3.Co to jest postawa proekologiczna?

4.Co to segregacja? Co to recykling?

5.Jakim pojazdem są zabierane śmieci?

6.Gdzie wywozi się śmieci?

7.Czego potrzebują rośliny do życia?

8.Jak można oczyścić brudną wodę?

9.Jak należy zachowywać się w lesie?

10.Czego nie wolno robić nad rzeką?

11.Jakie zwierzęta możemy spotkać na łące?

12.Jak możemy dbać o przyrodę we własnym domu?

13.Co możemy zobaczyć na mapie?

14.Do czego możemy wykorzystać niepotrzebne śmieci?

Zawody ekologiczne – zawody sportowe

Nadszedł czas sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Zanim przejdziecie do konkurencji musicie wykonać rozgrzewkę przy  znanej piosence„Głowa ramiona kolana pięty”

Przykładowe konkurencje:

– przeskok przez kałużę: dzieci przeskakują z kałuży do kałuży(ułóżcie szaliki na podłodze, tak aby kształtem przypominały kałuże)

– przechodzenie przez most: dzieci przechodzą stopa za stopą po rozłożonym sznurku

– slalom: dzieci przebiegają slalomem między

rozstawionymi przedmiotami (możecie skakać na jednej nodze, iść tyłem itp.)

– celny rzut: dzieci wrzucają piłkę do kosza;

Zanieczyszczona woda – zagadki wzrokowe i smakowe

zagadki smakowe – w czterech szklankach znajduje się woda a w niej: sól, cukier, pieprz, sok z cytryny – zgadnijcie po smaku co było wsypane do wody

zanieczyszczona woda – następnie dzieci oglądają naczynia z wodą zanieczyszczoną: farbą, olejem, kawałkami papieru, piaskiem itp. – odgadnijcie czym woda została zanieczyszczona

Liczymy punkty BRAWO!

Coś z niczego – zabawa plastyczna

Będą Ci potrzebne: kolorowe nakrętki, plastelina

Wyczaruj fajną postać, może to być jakiś „stworek”, piesek, kotek albo inne zwierzątko.

Miłej zabawy