Zabawy na piątek

Witamy Was serdecznie. Dzisiejszy dzień zaczniemy od opowiadania.

„O żółtym tulipanie” – M. Różycka

W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami.
Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.

– Kto tam? –zapytał obudzony ze snu Tulipanek.
– To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.
– Nie, nie chcę. Nie otworzę. –powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął.
– Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.
– Puk! Puk! Puk!
– Kto tam?
– To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.
– Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.

Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:

– Tulipanku, wpuść mnie!
– Ktoś ty?
– Promyk słoneczny –odpowiedział cieniutki głosik.
– O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.

Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał.

– Kto tam puka? –zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.
– To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!

Wtedy Tulipanek pomyślał:

„Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył.
Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę, Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit.
Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go …
I, o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna.
Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka.
A rano przyszły dzieci i zawołały:

– Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!
– Teraz już na pewno będzie wiosna!

Jak już wysłuchaliście opowiadania to  odpowiedzcie na kilka pytań:
O jakim kwiatku jest mowa w tym opowiadaniu?
Gdzie mieszkał tulipanek?
Kto go obudził?
Opowiedzcie co wydarzyło się po tym jak tulipanek się obudził? Teraz spróbujcie ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń.

Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej „Tulipanek”  dzieci wykonują to,
o czym rodzic opowiada.Tulipanek mieszkał sobie w swoim domku, głęboko pod ziemią (dzieci leżą na podłodze, zwijając się jak najmocniej. Było tam ciepło, cicho
i ciemno (dzieci zamykają oczy i cichutko leżą) Jednak pewnego dnia zrobiło mu się jakoś niewygodnie (dzieci zaczynają się wiercić), nagle  tulipanek wysunął mały kiełek (dziecko wysuwa w górę rękę lub nogę), potem kiełek zaczął rosnąć
i rosnąć (dzieci powoli unoszą się do góry), wypuścił listki i pięknie zakwitł (dzieci unoszą ręce w górę, jakby to były płatki kwiatów). Teraz w ogrodzie kwitnie dużo pięknych tulipanów (dzieci obracają się w jedna i drugą stronę, uśmiechają się).

Na koniec karta pracy – połączcie kropki i pokolorujcie obrazek.

Na zakończenie chciałybyśmy Was zaprosić na spektakl teatralny online!

Spektakl pod tytułem Królewna Śnieżka wystawiany przez Teatr Tenteges już dwukrotnie podbił serca widzów.
Z pewnością stanie się tak po raz trzeci. Emisja tego niesamowitego przedstawienia, odbędzie się
w Międzynarodowy Dzień Teatru,  27 marca o godz. 17.00. Spektakl zostanie wyświetlony na profilu Centrum Kultury
w Polkowicach w serwisie Facebook https://tiny.pl/tz8cf

Życzymy miłego weekendu