W jaki sposób możemy pomóc Ziemi? Żeby Nam- Mieszkańcom Niebieskiej Planety żyło się zdrowiej, czyściej i lepiej.

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Święto to jest wspaniałą okazją, by przypomnieć
i nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań od nas- Mieszkańców Ziemi.

Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.

Międzynarodowy Dzień Ziemi – 12 kroków, które każdy z nas może podjąć już teraz.

Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Metoda „małych kroków” zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, pozwoli nam w dłuższej perspektywie dostrzec obszary, które możemy zmienić. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.
 Co możesz zmienić już teraz?

1 Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo. 

2 Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.

3 Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek,
a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników. 

4 Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda
z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)

5 Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod „zdrugiejszafy”, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.

6 Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz,
a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. 

7 Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
Poniżej znajduje się film jak przygotować naturalne, domowe środki do czyszczenia całego domu.

Jak samemu przygotować domowe środki czystości

8 Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą  i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek. 
Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo. 

9 Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki! A jak jest woda głogowska?

10 Woda płynąca w głogowskich kranach jest doskonałej jakości – zapewnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie. Spółka prowadzi odwierty do kolejnej, nowej studni głębinowej i zachęca do picia zimnej wody prosto z kranu. A Co na to głogowianie?

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zachęca mieszkańców Głogowa do picia wody prosto z kranu.

11 Szukaj wielorazowych zamienników. Płatki kosmetyczne możesz zamienić na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane
z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

Pamiętajmy!
Od nas samych zależy jakość życia na kuli ziemskiej, więc dbajmy WSPÓLNIE O JEJ DOBRO stosując się do powyższych zaleceń!

Źródło:
TV Regionalna pl
https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/dzien-ziemi-12-malych-krokow-dzieki-ktorym-mozemy-zmienic-swiat/g7k7qs1

Opracowanie: nauczycielki grupy „Truskawki”

Skip to content