Przedświąteczne porządki

Przed wiosennymi  świętami wielkanocnymi zróbcie porządki w mieszkaniu. Przy okazji ćwiczcie swoje buzie i oddech.

Posłuchajcie tekstu „Przedświąteczne porządki” i wykonujcie ćwiczenia.

Zbliża się Wielkanoc. Pora zrobić porządki w mieszkaniu. W ruch idzie szczotka /wymawiamy:  szszuszu/ i odkurzacz /wymawiamy: ż ż ż/. Najpierw myjemy okna, od zewnątrz a później od środka /przesuwamy językiem po stronie zewnętrznej zębów, potem po ich stronie wewnętrznej/.Pierzemy firanki /przesuwamy językiem po wardze górnej, potem po dolnej/.Czyścimy sufit /przesuwamy językiem po podniebieniu/ i ściany /przesuwamy językiem po policzkach po stronie wewnętrznej/. Odkurzamy dywan i podłogę /wymawiamy: ż ż ż/. Zamiatamy schody/wymawiamy: szuszuszu/. Na koniec myjemy podłogi /przesuwamy językiem za dolnymi zębami/ i wycieramy kurze /przesuwamy językiem od prawego do lewego kącika warg/. Otwieramy okno, by przewietrzyć mieszkanie. Wdychamy świeże powietrze /nabieramy powietrze nosem, wypuszczamy ustami/. W tak wysprzątanym mieszkaniu można już przygotowywać wielkanocne smakołyki /oblizujemy wargi dookoła/.

Zabawa ruchowa „Robimy porządki” – przy pomocy ruchów ciała i gestów naśladujcie podane czynności:

mycie okien
odkurzanie dywanu
wycieranie kurzu
zamiatanie podłogi
mycie schodów
czyszczenie sufitów i ścian
otwieranie okna

Świąteczny czas możecie spędzić rysując i śpiewając – “Kurczątko” lub „Kogut”

W lany poniedziałek pobawcie się wodą w słuchanie.

Zabawa „Co słyszysz?” – Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez: nalewanie wody do miski /z różnej wysokości/, mieszanie wody, rozchlapywanie wody rękami, wrzucanie do wody różnych przedmiotów, bulgotanie przez rurkę itp.

Zabawa „W którą szklankę uderzam?” – wykorzystujemy kilka jednakowych szklanek napełnionych wodą do różnej wysokości /zaczynamy od 2-3 szklanek/

Skip to content