20.09.2019

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Jak być rodzicem – superbohaterem?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że zarówno nauczycielom, jak i rodzicom, zależy na tym samym. Chcemy, aby dziecko, za które czujemy się odpowiedzialni, było szczęśliwe, dobre, mądre, miało szacunek do innych, wiarę w siebie i wiarę w ludzi. Nauczyciel, to partner. Jeśli dorośli między sobą nie mogą uzgodnić jednego frontu, działania nigdy nie będą w pełni skuteczne.

Co poza tym?

1. Nie musisz mieć peleryny superbohatera!
2. Nie musisz umieć latać!
3. Nie musisz umieć czarować, ale jeśli potrafisz, to naprawdę ekstra!

Wystarczy, że:
1. Będziesz pamiętał, że dywan to miejsce zabawy i nie będziesz po nim chodził
   w butach.
2. Zaszczycisz nauczycieli swoją obecnością na zebraniach.
3. Zadbasz, by Twój skarb pamiętał o czarodziejskim „dzień dobry” i magicznym „do        widzenia”.
4. Otoczysz w domu swoją superopieką chorego przedszkolaka.
5. Będziesz otwarty na współpracę.
6. Uwierzysz, że dziecku nie jest potrzebny telefon, tablet i gry komputerowe.
6. Zaufasz nauczycielom.

W końcu gramy do jednej bramki!

Spędzanie wolnego czasu z dziećmi, to nie zawsze musi być coś wymyślnego. Mogą to być proste, zwykłe przyjemności. Liczy się to, że jesteśmy razem!

Nie szukaj wymówek, że dużo pracujesz, że padasz z nóg. Jeśli będziesz trzymać się tej linii obrony nie dziw się, że dziecko zacznie traktować komputer, tablet, czy telefon jako ulubioną formę rozrywki i zupełnie stracisz z nim kontakt. Nie popełniajmy tego błędu! Nasze pociechy potrzebują kontaktu z rodzicami, by mogły czuć się kochane, bezpieczne i wyrastać w poczuciu własnej wartości. W naszym wypełnionym grafiku głównym punktem powinny być mniejsze i większe aktywności z dzieckiem. Nie muszą to być superwyprawy, wspinaczki, przygody. Ważne są małe rzeczy, które składają się na naszą codzienność: wspólne obejrzenie filmu, bajki, wyjście na spacer z psem, zagranie w planszówkę na zakończenie dnia. Nawet przygotowanie kolacji może być dobrą zabawą. Warunek jest jeden – jest to czas tylko dla nas, porzucamy komórki, czyli odłączamy się od technologii XXI wieku. Pamiętajmy, że ważne są drobne rytuały: pogawędka przy kolacji, opowieści z całego dnia, wspólne oglądanie bajki, czytanie przed snem.

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego grupowego Klubu Czytających rodziców działającego w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Zadaniem klubu jest rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat, poznanie utworów literatury dziecięcej (wiersze, bajki, baśnie), kształtowanie poczucia poszanowania książki, uświadomienie wartości płynących z głośnego czytania dzieciom, rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni. Zapraszamy rodziców, ale również rodzeństwo i dziadków do głośnego czytania dzieciom
w przedszkolu ich ulubionych pozycji literatury dziecięcej.

Tytuły rekomendowane przez Radę Literacką

Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom:

Tytuł: A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały
Autor: Eliza Piotrowska

Tytuł: Adaś i Słoń
Autor: Ludwik Janion

Tytuł - Albert Albertson (seria )
Autor - Gunilla Bergstrom

Tytuł: Basia i … (cała seria)
Autor: Zofia Stanecka

Tytuł: Bajka o szczęściu
Autor: Izabela Degórska

Tytuł: Co za szczęście! Co za pech!
Autor: Thomas Halling

Tytuł: Dom czarownicy
Autor: Zofia Beszczyńska

Tytuł: Florka. Z pamiętnika ryjówki
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Tytuł: Muminek i pierwszy śnieg
Autor: Tove Jansson

Tytuł: Pan Kuleczka (seria)
Autor: Wojciech Widłak

Tytuł: Gryzmoł
Autor: Dorota Gellner

Więcej pozycji na stronie Fundacji „ABCXXI – Cała Polska
czyta dzieciom”

Czytanie, to najlepsza zabawa,

jaką ludzkość sobie wymyśliła” – Wisława Szymborska

Dlatego też czytajmy dzieciom już od najmłodszych lat. W ten sposób dbamy o emocjonalny

i duchowy rozwój malucha oraz o więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem, a to bezcenne!

Czytając dziecku, dajemy mu naszą miłość.

Przytulamy je, poświęcamy mu czas i swoją uwagę. A dziecko, które czuje się kochane, zyskuje większą wiarę w siebie, łatwiej nawiązuje relacje, szybciej się rozwija, jest bardziej empatyczne i po prostu szczęśliwe!

Przyśpiesza rozwój mowy i usprawnia pamięć.

Dzieci szybko się uczą i oswajają z brzmieniem nowych słów, skupiają uwagę na czytanej historii.

Książki rozwijają wyobraźnię i inteligencję.

Słuchanie ciekawych historii sprawia, że dzieci maja bogate słownictwo, co
w przyszłości sprawi, że dziecko łatwiej poradzi sobie z gramatyką. Czytanie dziecku teraz sprawi, iż w przyszłości ono samo chętniej będzie sięgać po ksiązki.

Czytanie rozbudza w dziecku ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie
i innych. Kształtuje jego wrażliwość moralną.

Dla naszych dzieci ich bohaterowie to wzory do naśladowania. Dzięki nim chcą być dobrzy
i pomocni. Dlatego podsuwajmy dzieciom dobre wzorce z literatury dziecięcej.